MENU

Raytown High School

Staff Directory
ADMINISTRATION & OFFICE STAFF
Dr. Chad Bruton, Principal
Brad Drace, Assistant Principal
Lori Flaherty, Assistant Principal
Josh Luke, Assistant Principal
Clint Scroggins, Assistant Principal
Wendy DiGirolamo, Principal's Secretary (Chair)


Patty Davis, Receptionist

Missy Payne, Activities Secretary
Lima Moananu, Attendance Secretary
COUNSELING & OFFICE STAFF
Shana Bobbitt, Counseling
Eric Keller, Counseling
Doug Ronnebaum, Counseling
Nancy Young, Counseling (Chair)
Amy Barrett, Registrar/Counseling Secretary
Kathy Goeckler, Counseling Secretary



TEACHING FACULTY
NAME DEPARTMENT/SUBJECT
Abundis, Ian Math  
Adwell, Meranda (Chair)  Physical Education  
Aldewick, Lori  Math  
Ambelang, Rod  Social Studies  
Anderson, Lauren  Foreign Language  
Barchak, Susanna (Chair)  Science  
Barragan, Julie  Foreign Language  
 Anib, Ariel Foreign Language  
Brentlinger, Lauren (Chair) Family & Consumer Science  
Brown, Jasmine (Chair) English  
Brown, Rachel English  
Buford, Cody Physical Education
Burden, Ashley Science
Burriss, Roger Social Studies
Corbin, Travis Social Studies  
Cater, Christina (Chair)
Clark, Janet
Art 
English

Cobden, Tracy Social Studies
Collins, Scott English (Newspaper & Yearbook)
Colston, Seth Math  
Crank, Sydney  English/Speech  
Croucher, Whitney  Special Services  
Dahmer, Kristin Special Services/CBI Coordinator  
Darter, Christy Science
Azlan, Zeni Science  
Dierking, Jeff  English  
Dollins, John English/Speech
Doney, Mike Music
Donovan, Paul Math
Dowell, Melanie (Chair) Math
Ehresman, Christen Art 
Evans, Lindsey (Chair) Business 
Evans, Megan (Chair) Special Services
Fleming, David  Art  
Florience-Williams, Tammie English
Garofalo, John English 
Kennedy, Gerri English  
Gaston, Jacquie Special Services  
Gerwick, Megan Read 180  
Gum, Becky Math  
Hutton, Patti Math  
Handley, Jan Physical Education  
Harris, Mark  Speech  
Hile, Anthony (Chair) Social Studies  
Hill, Joseph Music  
Hill, Lisa Special Services  
Jemison, Stacey Special Services  
Evans, Brianna Special Services  
Henry, Doretha Special Services  
Hockensmith, Chnodra Special Services  
Leonard, Ryan Special Services  
Jones, Jason L. Social Studies  
Jung, Alexandria Math
Kolster, Alex Vocal  
Kolster, Kathleen  Drama  
Lewis, Blaine Science  
Lewis, Matthew Science  
Rosebrough, Paul Science  
Luteran, John Special Services
Matthews, William Science  
McDavitt, Peter Business  
McTighe, Brad English  
Miles, Ronda Math  
Minter, Michael Social Studies  
Morawitz, Melissa Math  
Murphy, Emily  Foreign Language  
Natali, Johnna  Business  
Neal, Jennifer Science  
Nichols, Kathryn Special Services  
Noll, Derek English  
Oglesby, Sierra Math  
Page, Kevin Social Studies  
Perry, Barbara  English  
Pitcher, LeaAnn (Coordinator)  Math  
Porter, Sabrina Special Services  
Post, Chelsea Social Studies  
Pulverenti, Lindsey  Business  
Rau, Christopher Art  
Larson, Vern Industrial Arts  
Reichert, Cassie (Chair) Foreign Language  
Reichert, Joshua Math  
Rice, Lori Business  
Richardson, Matt Social Studies  
Ruhman, Lisa  School Within a School  
Ruhman, Rebekkah Family & Consumer Science  
Sims, Cathie Family & Consumer Science  
Sadler, Amy (Chair)  Orchestra  
Schmit, Betsy  Special Services  
Shackelford, Veronica  Science  
Snow, Jacqueline Special Services
Strickland, Warren Family & Consumer Science  
Taylor, Felecia English/Reading
Vostrez, Anna Special Services  
Wadleigh, Mike (Chair) Industrial Technology  
Warren, Eric ESL  
Weinel, Nick Special Services  
Whelton, Patrick Science  




SUPPORT STAFF
Beck, Cynthia Cafeteria
Dowell, Kenneth ISS Supervisor
Besch, Veronica Interventionist
Biermann, Matt Instructional Assistant
Biskinis, Shelley Instructional Assistant
Bloecher, Amber  Interventionist
Searcy, Christina
Bloecher, Nina
Nurse
Nurses Aide
Brodie, Catherine Cafeteria
Broton, Nicole Cafeteria
Burgess, Reva Cafeteria
Hart, Jaymee Instructional Assistant
Huff, Jessica

Caponetto, Paige
Instructional Assistant

Cafeteria
Murphy, Cheryl Cafeteria
Donnell, John Athletic Trainer
Broton, Nicole Cafeteria
Erikson-Laney, Gayle  Coordinator of Attendance/Drop-Out Recovery
Friebohle, Terri (Chair)  Library
O'Connor, Taylor Instructional Assistant
Ray, Alicia Instructional Assistant
Still, Ashley Instructional Assistant
Kujath, Jenny Copy Clerk
Houseman, Kim  Library Clerk
Larson, Danielle Speech Therapist
Josepher, Jill Speech Therapist
Keomanyvong, Bounling Custodian
Kioh, Ron Custodian
Langfeldt, Theresa Braillist
Lemberger, Paula Cafeteria
Lindley, Toni Library 
Loughead, Sheila Custodian
Mancuso, Cathy (Mgr) Cafeteria
Matern, Levella (Gayle) Cafeteria
Mathiesen, Derek Interventionist
Miles, Jimmy (Head) Custodian
Ogle, Garrett Instructional Assistant
Ozkan, Gokhan Custodian
Rollins, Yolonda ISS
Ryan, Ulu Cafeteria
Saito, Jim Custodian
Scarcello, Rocco Custodian
Shelman, Josh Tech
Souvanh, Champa Custodian
Stewart, Patrick  College Advisor
Stinson, Denise Cafeteria
Thonen, Zachary Theatre Manager 
Turner, Wendy Instructional Assistant
Walls, Steve Interventionist
White, Nancy Instructional Assistant
Yeates, Brenda Music Accompanist
Family & Consumer Science
Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.